Bu yazımızda Memnu Hakların İadesi Nasıl Olur? yazısını ele alacağız.

Memnu Haklar Nedir? Yasaklanmış Hakların Geri Verilmesi Ne Demek?

Hükümlü kimsenin verilen cezanın yanında özel kanunlarla bazı hakları kısıtlanmaktadır. Bu kısıtlama cezanın infazı ile kendiliğinden kalmamaktadır. Bu kısıtlılığın kaldırılması için memnu hakların iadesi kararı alınması gerekmektedir. Ayrıca arşiv kaydının silinmesi bakımından memnu hakların iadesi kararı alınması büyük önem taşımaktadır.

Memnu Hakların İadesi Nasıl Olur? Türk Ceza Kanunu dışında özel kanunlarda düzenlenen hak yoksunluklarına memuriyetten yasaklanma, seçme-seçilme hakkında kısıtlama, sürücü belgesinin kısıtlanması vb. örnek olarak gösterilebilir.

Memnu Hakların İadesi Şartları

  1. Hükmolunan cezanın infazından itibaren 3 yıllık süresinin geçmesi

Verilen ceza erteli hapis cezası ise erteleme süresinin bitiminden itibaren 3 yıllık sürenin geçmiş olması gerekmektedir.

  1. Hükümlünün infaz ve infazdan itibaren 3 yıllık süre içerisinde yeni bir suç işlememesi ve hayatını iyi halli olarak sürdüğü hususunda mahkemede kanaat oluşması
  2. Cezanın infazı genel af veya etkin pişmanlık dışında bir nedenle sona ermişse cezanın kesinleştiği tarihten itibaren 5 yıl geçmedikçe memnu hakların iadesi kararı alınamaz.

Memnu Hakların İadesi Yetkili ve Görevli Mahkeme

Memnu hakların iadesi,Memnu hakların iadesine hükmü veren mahkeme veya kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki aynı derecedeki mahkeme karar verebilir. Mesela cezayı veren mahkeme Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi ve kişinin ikametgahı Ankara ise Ankara nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi de memnu hakların iadesi kararı vermeye yetkilidir. Ancak dosyaya ilişkin evraklar kararı veren mahkemede bulunduğu için memnu hakların iadesini kararı veren mahkemeden talep etmek daha hızlı olacaktır.

Memnu Hakların İadesi Talebinde Usul

Memnu hakların iadesi, hükümlünün kendisi veya vekili tarafından hükmün verildiği mahkeme veya hükümlünün ikametgahının bulunduğu yerdeki aynı derecedeki mahkemeden talep edilebilir. Mahkeme memnu hakların iadesi talebi hakkında dosya üzerinden veya duruşmalı şekilde karar verir.

Memnu hakların iadesi kararı alınırken hak kaybına uğramamak adına alanında uzman bir avukatla çalışmak önem arz etmektedir.

Tüm Hukuki Sorunlarınız İçin Bizlere Ulaşabilirsiniz.Pehlivan Hukuk Bürosu olarak müvekkillerimize her türlü hukuki desteği sağlamaktayız.

Tags Widget

4857 sayılı iş kanunu 6284 Sayılı Kanunda Düzenlenen Koruyucu ve Önleyici Tedbirler Adli kontrol kararı Adli Kontrol Kararı Şartları ve Süresi Adli Sicil Kaydının Silinmesi İçin Yapılması Gerekenler aile ve boşanma avukatı Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Hakkı Ankara Aile ve Boşanma Hukuku Avukatı Ankara Araç Değer Kaybı Avukatı ankara avukat ankara boşanma avukatı Ankara Boşanma Avukatınkara Avukat ankara boşanma davası avukatı Ankara Boşanma Davası Avukatı Aile Hukuku Ankara Ceza Avukkatı ankara iş hukuku avukatı ankara işçi avukatı Ankara Tazminat Avukatı Ankara vergi avukatları Ankara Vergi Avukatı Ankara Vergi Davaları Vergi Hukuku Avukatı Ankara Vergi Mahkemeleri Araç değer kaybı avukatı Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır? Araç Değer Kaybı Tazminatı Zamanaşımı Araç Değer Kaybı Tazminatı Alma Şartları Nelerdir? Arşiv Kaydı Nasıl Sildirilir? Arşiv Kaydı Sildirme Şartları Nelerdir? Memnu Hakların İadesi Şartları Arşiv Kaydı Nasıl Silinir? Bayram Mesaisi Nedir boşanma hukuku ceza avukatı CMK 141 tazminat Emeklilik Sebebiyle Tazminat Hakkı Fazla Mesai Ücreti Nedir Haksız Tutukluluk Nedeniyle Tazminat Nasıl Alınır? Haksız TUTUKLAMA tazminat hesaplama Kamulaştırmasız El Atma Davası Kamulaştırmasız El Atma Davasında Zamanaşımı Kamulaştırmasız El Atma Davası ve Ecrimisil Talebi Mobbinge Uğrayan İşçinin Hakları Nelerdir? Nasıl Hesaplanır? Resmi Tatillerde Çalışma Gerçekleşirse Ücret Ne Şekilde Hesaplanır? Bayram Mesasi Hesaplama Uzaklaştırma Kararı Nasıl Alınır? Vergi Davaları Yoksulluk Nafakası Nedir? İhbar Süresi ve İhbar Tazminatı Nedir? İhbar Süresinde İş Arama İzni İşçi Tazminat Hakkı İş Hukuku Avukatı İkame Araç Bedeli Kimlerden Talep Edilebilir? İkame Araç Bedeli Nedir? Araç Değer Kaybı İkame Araç Bedeli Tazminatı Zamanaşımı İsim Değişikliği Davası Nasıl Açılır? Hangi Hallerde İsim Değişikliği Davası Açılabilir? İsim Değişikliği Davasında Görevli Mahkeme