Adli Sicil Kaydını Sildirmek İstiyorum.

Bu yazımızda Adli Sicil Kaydını Sildirmek İstiyorum konusunu ele alacağız.

Adli sicil nedir;Adli sicil, bir kişinin geçmişte işlediği suçlar ve cezai sicil kayıtlarının resmi bir kaydını içeren bir veri tabanıdır. Adli sicil, bir kişinin hukuki geçmişini ve ceza davalarıyla ilgili bilgileri içerir. Bu kayıtlar, bir kişinin tutuklanması, yargılanması ve mahkum edilmesi gibi ceza hukuku süreçlerinin belgelenmesi amacıyla oluşturulur.

Sabıka kaydı; adli sicil kaydı ve adli sicil arşiv kaydı olmak üzere iki aşamadan oluşur. Adli sicil kaydının silinmesi için hükmün infazının tamamlanması mutlaka gereklidir. Özetle;hapis cezası varsa tamamlanması, para cezası varsa ödenmiş olması ertelenmiş hapis cezası varsa erteleme süresinin dolmuş olması gerekir.

Adli sicil kaydı, bir kişinin yargılandığı veya suç işlediği durumların kayıtlarının tutulduğu bir sistemdir. Bu kayıtlar, kişinin gelecekteki iş veya eğitim hayatı gibi konularda sıkıntı yaşamasına neden olabilir. Ancak, adli sicil kaydının silinmesi için belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir.

Adli sicil kaydının silinmesi için silinmesi için belli bir süre geçmesi gerekmektedir.

Adli Sicil (Sabıka) Kaydı ve Arşiv Kaydı Sildirmek İçin Ne Yapmak Gereklidir?

Adli Sicil Kaydını Sildirmek İstiyorum ,Adli sicil kaydı, cezanın veya güvenlik tedbirinin infazının tamamlanması, ceza mahkûmiyetini bütün sonuçlarıyla ortadan kaldıran ceza zamanaşımının dolması, genel af ilan edilmesi şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlık,veya ilgili kişinin ölmesi gibi durumlarda Adlî Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğünce silinerek, adli sicil arşiv kaydına alınır. Adli Sicil (Sabıka) Kaydı ve Arşiv Kaydı Nasıl Silinir, Adli sicil kaydının silinmesi ise çeşitli sürelere ve şartlara bağlıdır.

Yukarıdaki şartları yerine getirdiğinizi düşünüyorsanız adli sicilinizin silinmesi için yasal süreci başlatabilirsiniz. Her ne kadar internet üzerinde bir dilekçe vererek bu adli sicil kaydının hemen silineceği gibi anlatımlar  konular mevcut olsa bile süreç aslında tam böyle değildir. İnfaz süresi tamamlandıktan sonra adli sicil kaydı silinebilir durumuna gelmektedir.

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü uygulamada infaz süresinin tamamlanması ile kişilerden bir takım bilgi ve belgeler istemektedir. Başka bir ifade ile benim infazım tamamlandı kaydım da hemen temizlenecek anlamı çıkartılmaması gerekmektedir. İnfazınız tamamlandı ise adli sicil kaydınızın temizlenip temizlenmeyeceği için mutlaka hukuk desteği almanız da fayda olacaktır.

Şartlarınız oluşmuş ise bizlere ulaşarak Adli sicil kaydınızı sildirebilirsiniz.şyerinde mobing ile ilgili bir sorunuz ya da anlaşmazlığınız varsa, Ankara Ceza Hukuku Avukatı Av. Ayşenur Banu PEHLİVAN ile iletişime geçerek hukuki yardım alabilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tags Widget

2023 Yılı Dask Poliçe Limitleri Ne Kadar? 2023 Yılı Dask Poliçe Limitleri Ne Kadar? Dask’ın Kapsamı Nelerdir ?DASK Kapsamında Bulunan Teminatlar Nelerdir? 4857 sayılı iş kanunu 6284 Sayılı Kanunda Düzenlenen Koruyucu ve Önleyici Tedbirler Adli Sicil Kaydının Silinmesi İçin Yapılması Gerekenler aile ve boşanma avukatı Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Hakkı Ankara Araç Değer Kaybı Avukatı ankara avukat ankara boşanma avukatı Ankara Boşanma Avukatınkara Avukat ankara boşanma davası avukatı Ankara Boşanma Davası Avukatı Aile Hukuku Ankara boşanma hukuku avukatı Ayşenur Banu Pehlivan ankara iş hukuku avukatı ankara işçi avukatı Ankara vergi avukatları Ankara Vergi Avukatı Ankara Vergi Mahkemeleri Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır? Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürede Sonuçlanır? Anlaşmalı Boşanma Protokolünde Değişiklik Av.Ayşenur Banu Pehlivan Hukuk ve Danışmanlık Bayram Mesaisi Nedir boşanma hukuku CMK 141 tazminat Emeklilik Sebebiyle Tazminat Hakkı Haksız Tutukluluk Nedeniyle Tazminat Nasıl Alınır? Haksız TUTUKLAMA tazminat hesaplama Hizmet Birleştirme ve Emekli İkramiyesi Hizmet Süresi Emekliliğe Yeterli Olanların Hizmet Birleştirmesi Kamulaştırmasız El Atma Davası Kamulaştırmasız El Atma Davasında Zamanaşımı Kamulaştırmasız El Atma Davası ve Ecrimisil Talebi Memnu Hakların İadesi Nasıl Olur Memnu Hakların İadesi Şartları Nelerdir? Mobbinge Uğrayan İşçinin Hakları Nelerdir? Nasıl alınır? Nasıl Hesaplanır? Resmi Tatillerde Çalışma Gerçekleşirse Ücret Ne Şekilde Hesaplanır? Bayram Mesasi Hesaplama Pehlivan Hukuk Tazminat Davaları Terk Nedeniyle Boşanma Davası Nasıl Açılır? Uzaklaştırma Kararı Nasıl Alınır? Veraset İlamı (mirasçılık belgesi) Nedir Vergi Davaları Yasaklanmış Hakların Geri Verilmesi Ne Demek Yoksulluk Nafakası Nedir?